Ścieki
Działalność naszych zakładów wiąże się z powstawaniem ścieków.
Działalność naszych zakładów wiąże się z powstawaniem ścieków. Wdrożyliśmy różne sposoby ich zagospodarowywania, które w możliwie największym stopniu zmniejszają zagrożenie dla środowiska. Gospodarka ściekami prowadzona we wszystkich spółkach jest zgodna z pozwoleniem zintegrowanym.
Wybrane normy branżowe dotyczące ścieków | |
---|---|
Grupa Azoty S.A. |
|
Grupa Azoty PUŁAWY |
|
Grupa Azoty POLICE |
|
Grupa Azoty KĘDZIERZYN |
|
Grupa Azoty S.A.
W spółce powstają ścieki pochłodnicze, przemysłowe i bytowe. Ścieki pochłodnicze wraz ze ściekami opadowymi kierowanie są do odbiornika. Ścieki przemysłowe i bytowe trafiają do oczyszczalni, a następnie do odbiornika lub odbiorcy zewnętrznego.
Grupa Azoty Puławy
Ścieki odprowadza się do instalacji oczyszczania. Jest to wielowęzłowy układ oczyszczania ścieków, a stosowana technologia zależy od charakterystyki ścieków, które do niego trafiają. Na instalację składają się:
- węzeł Biologicznej Oczyszczalni Ścieków Fekalnych (BOŚF),
- węzeł Biologicznej Oczyszczalni Ścieków (BOŚ),
- węzeł Centralnej Oczyszczalni Ścieków Przemysłowych (COŚP),
- węzeł (staw) III° biologicznego oczyszczania.
Elementem zbiorczym układu ściekowego jest kanał zrzutowy. Jest on otwarty, zbiera ścieki oczyszczane w poszczególnych węzłach instalacji oczyszczania ścieków, a także z pozostałych instalacji produkcyjnych i pomocniczych oraz pochodzące od podmiotów zewnętrznych. Kanał zrzutowy doprowadza ścieki do węzła (stawu) III° biologicznego oczyszczania, z którego odprowadzane są one następnie do Wisły.
Jakość ścieków monitoruje się zgodnie z zapisami pozwolenia zintegrowanego. Pomiary przepływu ścieków prowadzi się w sposób ciągły, natomiast analizy jakości ścieków wykonywane są przez akredytowane laboratorium z częstotliwością określoną w pozwoleniu zintegrowanym Spółki.
Grupa Azoty Police
Ścieki przemysłowe kierowane są do zakładowej oczyszczalni ścieków (mechaniczno – chemicznej). Technologia oczyszczania ścieków metodą przepływową zastosowana w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE” S.A. polega na ich neutralizacji roztworem mleka wapiennego przy jednoczesnym mieszaniu i napowietrzaniu. Dodatek siarczanu żelaza (II) zawartego w ściekach surowych (odciek ze składowiska siarczanu żelaza (II)) jako koagulanta oraz flokulanta przyspiesza proces wytrącania i sedymentacji powstającego osadu. Po oddzieleniu osadu ściek oczyszczony kierowany jest przez pompownie lub grawitacyjnie do zbiorników uśredniająco-retencyjnych (w których zachodzą procesy doczyszczania w tym biologicznego w warunkach naturalnych – polepsza się klarowność, uśrednia się odczyn i skład ścieków oraz obniża się zawartość substancji biogennych) a następnie doprowadzany jest do odbiornika. Oddzielony osad poddawany jest procesowi zagęszczania, a następnie odwadniany w węźle odwadniania osadów wyposażonym w wirówki sedymentacyjne.
Aktualny stan mechaniczno - chemicznej oczyszczalni ścieków pozwala na uzyskanie zadawalającej technicznej efektywności funkcjonowania urządzeń. Podstawowe właściwości fizyczno-chemiczne ścieków oczyszczonych mieszczą się w granicach wymagań określonych w Pozwoleniu zintegrowanym, rozporządzeniu MGMiŻŚ oraz Konkluzji BAT.
Wody pochłodnicze i opadowe z terenu zakładu odprowadzane są bezpośrednio do wód powierzchniowych Odry. Spółka monitoruje pH odprowadzanych wód pochłodniczych.
Jakość ścieków monitoruje się zgodnie z zapisami pozwolenia zintegrowanego. Pomiary przepływu ścieków przeprowadza się w sposób ciągły, natomiast pomiaru jakości ścieków odprowadzanych do wody dokonuje w regularnych odstępach czasu akredytowane laboratorium.
Grupa Azoty Kędzierzyn
Spółka generuje ścieki technologiczne, wody pochłodnicze i wody opadowe. Posiada nowoczesny, wieloetapowy, systematycznie modernizowany układ oczyszczania i odprowadzania ścieków, dzięki któremu jest w stanie samodzielnie je oczyszczać. Układ oczyszczania ścieków obejmuje Centralną Mechaniczną Oczyszczalnię Ścieków, Centralną Mechaniczno-Biologiczną Oczyszczalnię Ścieków oraz Oczyszczalnię „Piskorzowiec”. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do Odry. Ostatnia modernizacja (zakończona w 2018 r.) pozwoliła usprawnić prowadzony proces nitryfikacji i denitryfikacji – uruchomiono nowoczesny węzeł podgrzewania ścieków, pozwalający na skuteczną eliminacje większości związków azotu, także w okresie zimowym. Modernizacja obejmowała również wymianę systemu drobnopęcherzykowego napowietrzania wgłębnego, dmuchaw powietrza oraz uruchomienie systemu automatycznego sterowania procesem dozowania tlenu.
Zarówno zużycie wód, jak i ścieki generowane w poszczególnych procesach produkcyjnych, kierowane do wieloetapowego układu oczyszczania ścieków, podlegają uważnemu monitoringowi. Spółka posiada pozwolenie wodnoprawne, które określa dopuszczalny pobór wód powierzchniowych oraz podziemnych, a także pozwolenie zintegrowane określające dopuszczalne wskaźniki ilościowe oraz jakościowe odprowadzanych ścieków. W pozwoleniach zintegrowanych dotyczących instalacji produkcyjnych zakładu, ustalono natomiast dopuszczalne poziomy zużycia wód, parametry oraz ilości odprowadzanych ścieków. W ramach systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001 opracowano dokumenty systemowe: instrukcje pracy i opisy procesu, które przenoszą zapisy pozwoleń zintegrowanych dotyczące zużycia wód na poszczególne instalacje.
Wszelkie normy dotyczące zarówno ilości, jak i stanu oraz składu odprowadzanych ścieków ustalono w obowiązującym pozwoleniu zintegrowanym dla instalacji oczyszczania ścieków.