Zarządzanie ryzykiem
W Grupie Azoty stosujemy zintegrowane podejście do zarządzania ryzykiem korporacyjnym według normy ISO 31000:2018 „Zarządzanie ryzykiem – zasady i wytyczne”.
Proces przyjęty w Grupie Azoty decyduje o zastosowaniu niektórych odpowiednich rozwiązań w sferze ładu korporacyjnego. Jego efektywna implementacja dostarcza organom zarządczym i nadzorczym oraz akcjonariuszom aktualnych i usystematyzowanych informacji na temat ryzyka związanego z działalnością Grupy. Zarządzanie ryzykiem stanowi element procesu administrowania korporacyjnego, ukierunkowanego na ograniczanie niepewności i budowanie trwałej ochrony wartości Grupy Kapitałowej.
W celu uregulowania zasad postępowania opracowaliśmy model systemu Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym, uwzględniający modele procesowe, jak również procedury i instrukcje systemowe. Nadrzędnym dokumentem systemu Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym jest procedura korporacyjna „Zarządzanie ryzykiem korporacyjnym w Grupie Azoty”, która określa zakres odpowiedzialności i tryb postępowania poszczególnych podmiotów uczestniczących w systemie. Bezpośredni nadzór nad realizacją i treścią postanowień sprawuje Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Zarządzania Ryzykiem w Grupie Azoty S.A., natomiast za kontrolę nad realizacją procesu odpowiedzialny jest Wiceprezes zarządu Grupy Azoty.
Zarządzanie Ryzykiem Korporacyjnym w Grupie Azoty S.A. jest procesem ciągłym, iteracyjnym. W ramach procesu prowadzona jest bieżąca identyfikacja i analiza ryzyk, a w jej następstwie podejmowane są działania związane z monitorowaniem, kontrolowaniem i mitygacją ryzyk. Proces uwzględnia okresową ewaluację ryzyk korporacyjnych, w następstwie której dokonywana jest weryfikacja, ewentualna aktualizacja i priorytetyzacja ryzyk korporacyjnych.
W Grupie Azoty stosujemy dwupoziomową klasyfikację ryzyka w sześciu kategoriach, obejmującą:
- strategię, organizację i zarządzanie,
- ryzyko finansowe i kredytowe,
- ryzyko działalności podstawowej,
- ryzyko społeczne i środowiskowe,
- ryzyko bezpieczeństwa,
- ryzyko rynkowe i regulacyjne.