Dialog z interesariuszami
Współdziałamy z wieloma grupami interesariuszy w całym kraju. Tryb i sposób postępowania związane z identyfikacją interesariuszy określono w instrukcji „Rejestry interesariuszy”.
Współdziałamy z wieloma grupami interesariuszy w całym kraju. Tryb i sposób postępowania związane z identyfikacją interesariuszy określono w instrukcji „Rejestry interesariuszy”. W ramach prac nad budowaniem mapy interesariuszy zidentyfikowaliśmy grupy interesariuszy, które w znaczący sposób oddziałują na Grupę Azoty, lub na które wpływa Grupa Azoty. Nie unikamy dyskusji na tematy ważne dla konkretnych grup i dla naszej firmy, a formę i częstotliwość interakcji dostosowujemy do potrzeb osób zainteresowanych. Za dialog odpowiedzialni są menadżerowie poszczególnych obszarów funkcjonalnych w spółkach.
Opis najistotniejszych grup interesariuszy:
- akcjonariusze – we wszystkich decyzjach Grupa kieruje się kryterium opłacalności, a tym samym odpowiada na najważniejsze oczekiwania akcjonariuszy, ponieważ dąży do osiągania zysków, zwrotu z kapitału i zwiększenia swojej wartości.
- instytucje i stowarzyszenia rynku kapitałowego – warunki produktów finansowych oferowanych Grupie Azoty zależą od oceny jej kondycji finansowej i szans rozwojowych. Dodatkowo większość banków w Polsce podąża za światowymi trendami, które wymagają uwzględniania kryteriów z zakresu zrównoważonego rozwoju przy ocenie potencjalnych kredytobiorców.
- pracownicy, społeczności lokalne – pracownicy są najważniejszym kapitałem Grupy Azoty S.A., ponieważ to od ich efektywności, pomysłowości i specjalistycznej wiedzy zależy długoterminowy sukces firmy. Grupa zdaje sobie sprawę z roli, jaką odgrywają jej zakłady w lokalnych społecznościach i poczuwa się do odpowiedzialności za najbliższe otoczenie. Inicjujemy działania w odpowiedzi na lokalne potrzeby, wpływamy na rozwój kulturalny, edukacyjny i sportowy regionów, w których znajdują się nasze spółki.
- dostawcy – bez dobrych relacji i bez troski o odpowiedni dobór partnerów handlowych Grupa Azoty nie byłaby w stanie produkować wysokojakościowych wyrobów ani budować przewagi konkurencyjnej.
- klienci – znaczenia naszych klientów nie da się przecenić, ponieważ dzięki nim Grupa może sprzedawać swoje wyroby, pracownicy mają zatrudnienie, a akcjonariusze pomnażają zainwestowany kapitał.
- administracja publiczna – instytucje państwowe pełnią funkcję prawotwórczą, a tym samym wpływają na makrootoczenie Grupy. Władze samorządowe (jako organ zarządzający regionami, w których zlokalizowane są poszczególne placówki, i podejmujący decyzje kluczowe dla ich rozwoju) oddziałuje na społeczność lokalną i otoczenie zakładów. Z tego względu Grupa Azoty stara się wspomagać wybrane inicjatywy samorządowe i w ten sposób wspierać rozwój regionu.