Istotne wydarzenia w 2022 roku
W lutym 2022 roku Grupa Azoty Kędzierzyn włączyła się w promocję masowej akcji szczepień przeciwko COVID-19.
Pandemia COVID-19
W lutym 2022 roku Grupa Azoty Kędzierzyn włączyła się w promocję masowej akcji szczepień przeciwko COVID-19. Akcję „Podejmij mistrzowską decyzję” firmowali m.in. siatkarscy mistrzowie Europy – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Podczas dwóch ostatnich weekendów stycznia w sumie zaszczepiło się 829 osób, w tym blisko setka dzieci. Za organizację szczepień odpowiadał lokalny oddział NFZ i Wojewoda Opolski.
Wojna w Ukrainie
Nie pozostaliśmy obojętni na wojnę w Ukrainie i na sytuację uchodźców. Grupa Azoty podjęła szybkie i kompleksowe działania pomocowe. Razem z pracownikami zaangażowaliśmy się w pomoc uchodźcom uciekającym przed wojną oraz osobom, które musiały lub zdecydowały się zostać w Ukrainie.
Nasze działania objęły m.in.:
- wsparcie finansowe w wysokości miliona złotych, przekazane m.in. Caritas Polska i Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi
- zapewnienie miejsc noclegowych i transportu
- przekazanie ukraińskim strażakom odzieży specjalnej, ekwipunku i środków medycznych
- organizację akcji oddawania krwi w Klubach Honorowych Dawców Krwi działających w Grupie Azoty
- pomoc w organizacji transportu i logistyki przewozu ludzi z punktów recepcyjnych do punktów docelowych
- umożliwienie pracownikom włączenia się w organizowaną przez Caritas akcję „Paczka dla Ukrainy”.
DOBRA PRAKTYKA
Filip Grzegorczyk, Wiceprezes Grupy Azoty S.A. i Prezes Grupy Azoty Kędzierzyn, wziął udział w panelu „Czy Polska i Ukraina mają szansę na powtrzymanie światowego kryzysu żywnościowego poprzez nawiązanie bliższej współpracy w zakresie rolnictwa?” podczas XVI Międzynarodowego Forum „Polsko-Ukraińskie dni biznesowe”.
Czasowe wstrzymanie wybranych linii produkcyjnych w związku z wysokimi cenami gazu spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę
W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę od 24 lutego 2022 roku na europejskich giełdach zaobserwowano nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. W ciągu sześciu miesięcy notowania gazu wzrosły z poziomu 72 EUR/MWh (22.02.2022 r.) do 276 EUR/MWh (22.08.2022 r.).
W związku z rekordowymi cenami gazu ziemnego, głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji nawozów azotowych w Grupie Azoty, latem 2022 roku niektóre spółki grupy kapitałowej - Grupa Azoty Puławy, Grupa Azoty S.A. i Grupa Azoty Kędzierzyn - podjęły decyzję o czasowym wtrzymaniu produkcji m.in. nawozów oraz melaniny.
Należy podkreślić, że do 22 sierpnia 2022 roku Grupa Azoty utrzymywała produkcję nawozów na maksymalnym możliwym poziomie, nawet w obliczu znaczących ograniczeń lub całkowitego wstrzymywania produkcji przez największych europejskich producentów.
Dostawy nawozów na rynek krajowy są priorytetowe dla Grupy Azoty i wskutek ograniczenia eksportu w pierwszych siedmiu miesiącach 2022 roku były znacząco wyższe niż w analogicznym okresie roku 2021 czy w latach poprzednich.
Ograniczenie produkcji nawozów zaplanowano w taki sposób, aby zapewnić dostępność newralgicznych produktów, w tym m.in. ciekłego CO2oraz suchego lodu. Produkcja i dostawy CO2do klientów Grupy Azoty Puławy i Grupy Azoty Kędzierzyn realizowano zgodnie z harmonogramem i zakontraktowanymi wolumenami.
Po zmianie warunków rynkowych – w październiku 2022 roku – spółki z Grupy Azoty podjęły decyzję o wznowieniu produkcji nawozów, które zaoferowano po nowych, znacznie niższych cenach.