Nasze podejście do innowacyjności
Zamieniamy dobre na lepsze, a lepsze – na jeszcze lepsze. Rozwijamy się dzięki innowacjom, których źródeł szukamy nie tylko w otoczeniu zewnętrznym, ale również wśród naszych pracowników.
Zamieniamy dobre na lepsze, a lepsze – na jeszcze lepsze. Rozwijamy się dzięki innowacjom, których źródeł szukamy nie tylko w otoczeniu zewnętrznym, ale również wśród naszych pracowników. Jesteśmy przekonani, że wdrażanie innowacji może w istotny sposób przyspieszyć rozwój sektora chemicznego.
Realizacja programów propagujących innowacyjność, w tym innowacje pracownicze, to jeden z priorytetów naszej strategii innowacyjności na lata 2021-2030.
Nasza misja i wizja do roku 2030 kładzie szczególny nacisk na strategię innowacyjności. W nowych i ulepszonych produktach widzimy sposób na utrzymanie długoterminowej przewagi konkurencyjnej naszej Grupy do roku 2030 chcemy wydać 2-3% przychodów Grupy na badania, rozwój instalacje pilotażowe i innowacje.
Nasz priorytet – to cztery obszary:
- innowacyjne projekty,
- rozwój systemu innowacji,
- pomoc w realizacji projektów korporacyjnych,
- innowacyjność ukierunkowana na minimalizację skutków wystąpienia różnych rodzajów ryzyka regulacyjnego.
W 2022 roku przyjęliśmy dwa dokumenty określające procedury wdrażania innowacji pracowniczych: „Politykę zarządzania własnością intelektualną” oraz oparty na niej „Regulamin innowacji pracowniczych”. Dokumenty te mają ułatwić efektywne wykorzystanie wiedzy, pomysłowości i zdolności twórczych naszych pracowników, wdrażanie ich pomysłów, a także ustalić jednolite zasady zgłaszania, rozpatrywania, oceny i nagradzania takich pomysłów.
W 2022 r. rozwijaliśmy z powodzeniem repozytorium cyfrowe projektów B+R zrealizowanych od roku 2000. Dodaliśmy do niego dwa moduły – Analizy Rynkowe oraz Patenty i Licencje - cyfrowy zbiór wszystkich licencji i patentów będących w posiadaniu czterech najważniejszych spółek.
W 2022 roku Grupie Azoty przyznano dziesięć nowych patentów, a na weryfikację przez Urząd Patentowy czekają już kolejne zgłoszenia.
W 2022 roku rozpoczęliśmy prace nad opracowaniem „Strategicznej agendy badawczej” dla Grupy Kapitałowej (SAB). Ma to być kompleksowy dokument przedstawiający potrzeby badawczo-rozwojowe przedsiębiorstwa i wyznaczający kierunki jego rozwoju. Ma on pomóc w eliminacji rozbieżności między wizją dotyczącą przyszłości firmy a stanem obecnym. Chodzi nam o rozwój technologii, oferowanych usług, produktów i procesów ich wytwarzania, a także doskonalenie metodologii zarządzania–przedsiębiorstwem i realizacji procesów wsparcia. W 2022 roku opracowano koncepcję realizacji projektu i przygotowano raport „Wdrożenie Strategicznej agendy badawczej w Grupie Azoty - koncepcja i podejście realizacyjne”. Zaprezentowano w nim plan działań i przyjętą metodykę. Prace podzielono na trzy etapy: przygotowanie, realizację i finalizację dokumentacji. Pierwszy rozpoczęto w grudniu 2022 roku. W laboratoriach i centrach badawczych Grupy od wielu lat trwają prace związane między innymi z nawozami i tworzywami sztucznymi. Dobrze wiemy, jak ważne dla nowoczesnego przedsiębiorstwa chemicznego są prace B+R – dlatego rozbudowujemy swoje zaplecze badawcze tak, aby umożliwić weryfikację efektów prac i badań w skali półtechnicznej.
DOBRA PRAKTYKA
Projekty infrastrukturalne naszych spółek
W roku 2022 w Grupie Azoty S.A. zakończono pierwszy etap inwestycji we wspólną infrastrukturę przeznaczoną do badań agronomicznych i uruchomiono fitotron kontenerowy do testowania efektywności produktów. Badania fitotronowe całkowicie zmienią metodologię testowania nawozów i preparatów wpływających na wzrost roślin, zaspokajając potrzeby jednostek B+R i wymagania służb handlowych.
W 2022 roku Grupa Azoty Puławy kontynuowała prace nad projektem infrastrukturalnym „Wzmocnienie potencjału GA Zakładów Azotowych "Puławy" S.A. w zakresie prowadzenia działalności B+R+I”. Celem projektu jest budowa ośrodka badawczego i wyposażenie go w infrastrukturę umożliwiającą prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych w dwóch strategicznych dla przedsiębiorstwa obszarach – nawozów i biotechnologii W Grupie Azoty Polyolefins podjęto podobną inicjatywę – zapewniono zasoby umożliwiające zaspokojenie podstawowych wymagań klientów dotyczących produktów. W ramach doposażenia laboratorium dokonano zakupu dziesięciu urządzeń badawczych spełniających standardy ISO.
DOBRA PRAKTYKA
Centrum Badawczo Rozwojowe w Kędzierzynie-Koźlu
W 2022 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty Kędzierzyn oficjalnie rozpoczęło działalność. Inwestycja ta, o wartości 39 mln zł, pozwoli kędzierzyńskiej spółce na poszerzenie skali i zakresu prowadzonych badań, zwłaszcza w segmencie OxoplastTM. Umożliwi ona wydłużenie łańcucha produktowego i przetwarzanie chemikaliów podstawowych w produkty specjalistyczne. Centrum - to obiekt o powierzchni ponad 1900 m2, w którym mieści się dziesięć laboratoriów badawczych.
Zdajemy sobie sprawę, że czekają nas zmiany. Priorytety w zakresie działalności badawczo-rozwojowej zostaną określone w ramach Strategicznej Agendy Badawczej. Aktualnie uruchomione projekty dotyczą między innymi opracowania opracowania specjalistycznych nawozów na bazie saletrosiarczanu amonu z dodatkami funkcjonalnymi, mineralno-organiczne kompozycje nawozowe na bazie mączki dolomitowej, biodegradowalne materiały do otoczkowania nawozów granulowanych oraz kompozycja nawozowa na bazie trocin i siarczanu amonu w formie pelletu – z zastosowaniem skrobi termoplastycznej jako lepiszcza. Będziemy kontynuować program badawczo-rozwojowy dotyczący inhibitorów nitryfikacji nowej generacji oraz badać wpływ dodatku inhibitorów nitryfikacji i ureazy do nawozów Grupy Azoty na wysokość plonów, właściwości gleby i emisję związków azotu do atmosfery. Planujemy również intensyfikację działań związanych z rolnictwem precyzyjnym, zgodnie z głównym celem Komisji Europejskiej wyznaczonym w obszarze Agro, czyli poprawą efektywności nawożenia.
Współpracujemy z kilkudziesięcioma czołowymi uczelniami wyższymi i instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wspólnie realizujemy projekty, zarówno na zasadach komercyjnych, jak i korzystając z współfinansowania z funduszy europejskich, przyznanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
W 2022 roku kontynuowaliśmy program „Ambasador Marki Grupa Azoty” dla studentów i doktorantów. W roku akademickim 2021/2022 sześciu ambasadorów, nominowanych przez największe spółki należące do Grupy Kapitałowej, pomagało nam organizować wydarzenia promocyjne i informacyjne w środowisku akademickim. Działania prowadzone przez ambasadorów obejmowały spotkania z młodzieżą z klas technicznych szkół średnich, przekazywanie informacji o współpracy w obszarze biznes-nauka oraz nabywanie przez uczestników umiejętności określenia własnej ścieżki rozwoju we współpracy ze spółkami z Grupy Azoty. Ambasadorzy uczestniczyli w targach pracy dla środowisk akademickich oraz udostępniali informacje o możliwości odbywania praktyk studenckich i staży. Ponadto zajmowali się popularyzacją programu akceleracyjnego Grupy Azoty - Idea4Azoty, działali w mediach społecznościowych, przekazywali istotne informacje, organizowali konkursy i quizy.
W ramach współpracy z wyższymi uczelniami braliśmy udział w programie doktoratów wdrożeniowych. Pracownicy spółek naszej grupy korzystają z możliwości łączenia studiów doktoranckich z obowiązkami zawodowymi od momentu rozpoczęcia programu w 2017 roku. Przewody doktorskie prowadzi się we współpracy między innymi z Politechniką Śląską, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym oraz Uniwersytetem Szczecińskim. W 2022 roku doktorat uzyskało pięć osób: jedna z Grupy Azoty Kędzierzyn i cztery z Grupy Azoty Police.
DOBRA PRAKTYKA
Współpraca naukowa naszych spółek
W 2022 roku Grupa Azoty S.A. podpisała umowę o współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. Pozwoli ona rozwijać współpracę badawczo-rozwojową dotyczącą nawozów i efektywności energetycznej. Studenci PWSZ w Nysie będą mogli korzystać z merytorycznego wsparcia przy pisaniu prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich związanych tematycznie z profilem działalności tarnowskiej spółki. Współpraca będzie również obejmować zagadniennia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym.
Grupa Azoty Police podpisała porozumienie z Zespołem Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, dotyczące organizacji praktyk dla uczniów kształcących się w zawodzie technika technologii chemicznej oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli. Współpraca Grupy Azoty Police z polickim zespołem szkół trwa od 2014 roku, kiedy to podpisano porozumienie w sprawie utworzenia kierunku kształcenia w zawodzie technik technologii chemicznej. Podobną współpracę policka spółka nawiązała w 2018 r. z Zespołem Szkół nr 2 w Szczecinie. Zaowocowała ona utworzeniem dwóch specjalności - technik analityk oraz technik technologii chemicznej.
W roku 2022 spółka z Polic podpisała porozumienie o współpracy z Akademią Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie. Uzgodniono między innymi organizację praktyk i staży dla studentów i absolwentów oraz prowadzenie prac badawczych przez studentów i doktorantów.
W Grupie Azoty Police praktyki będą mogli też odbywać studenci Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ze Szczecina. Spółka podpisała z władzami uniwersytetu porozumienie o realizacji wspólnych przedsięwzięć badawczych i naukowych oraz propagowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych będących wynikiem prac studenckich i dyplomowych.Aby przyspieszyć wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, współpracujemy z innowacyjnymi podmiotami, które są w stanie usprawnić niektóre obszary naszej działalności. Dla ułatwienia start-upom kontaktu z tak dużą firmą, jak Grupa Azoty, prowadzimy własny program akceleracyjny Idea4Azoty. Tylko w ramach jednego naboru zgłosiło się do niego 48 wnioskodawców, zainteresowanych zaprezentowaniem swojego pomysłu na projekt rozwojowy. Grupa Azoty również bierze udział w zewnętrznych programach akceleracyjnych finansowanych między innymi przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W 2022 roku Grupa Azoty Puławy kontynuowała udział w pracach platformy „Wschodni Akcelerator Biznesu”, której animatorem jest Puławski Park Naukowo-Technologiczny oraz „Connect Poland Prize”, której animatorem jest Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.
W roku 2022 Grupa Azoty S.A. była partnerem programów akceleracyjnych KPT ScaleUp oraz KPT Poland Prize, w ramach których zapoznała się z kilkuset rozwiązaniami. Tylko w roku 2022 przeprowadziła sześć projektów pilotażowych, których celem było testowanie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych z obszaru Przemysłu 4.0.
W październiku 2022 roku odbyły się „EIC Procurers Days with Grupa Azoty”, organizowane przez Europejską Radę ds. Innowacyjności dla Grupy Azoty. W trakcie dwudniowych spotkań, przedstawiciele Grupy spotkali się z europejskimi firmami, które przedstawiły innowacyjne rozwiązania, które można by wdrożyć w przedsiębiorstwie.