Zrównoważony łańcuch dostaw
Budujemy etyczny i odpowiedzialny łańcuch dostaw.
Budujemy etyczny i odpowiedzialny łańcuch dostaw. Oczekujemy, że nasi partnerzy biznesowi będą kierować się tymi samymi wartościami i stawiać przed sobą podobne cele w zakresie odpowiedzialności za klimat, środowisko i wpływ społeczny.
Chcemy też wdrożyć program redukcji śladu węglowego produktów wraz z systemem zbierania danych o emisjach. Będziemy promować zrównoważone zmiany i wspierać partnerów handlowych w ich przeprowadzaniu zarówno w obszarze społecznym, jak i środowiskowym. Planujemy organizację szkoleń w tym zakresie.
Łańcuch dostaw Grupy Azoty koordynowany jest przez departamenty logistyki i zakupów, które optymalizują transport przychodzący i wychodzący z naszych zakładów. Departament Korporacyjny Zakupów realizuje strategie zakupowe w kluczowych obszarach działalności GA GK. Naszą sieć magazynów uzupełniają pomieszczenia magazynowe ponad 80 dystrybutorów zewnętrznych.
Specyfika branży chemicznej wymaga transportu substancji niebezpiecznych. Do przewozu naszych produktów wykorzystujemy kolej, specjalistyczne samochody oraz statki transportujące produkty i surowce zarówno drogą morską, jak i śródlądową. W każdej z głównych spółek Grupy Azoty wdrożone zostały wytyczne, których celem jest minimalizacja ryzyka wystąpienia awarii podczas transportu. Wszystkie spółki dopełniają też obowiązku rejestracji wytwarzanych substancji oraz opracowały i opublikowały karty charakterystyki (lub równoważne dokumenty) zgodne z wymaganiami rozporządzenia REACH dla wszystkich produktów wprowadzanych do obrotu.
Nasz preferowany środek transportu to kolej ze względu na jej ekologiczny wymiar i efektywność kosztową. Spółki Grupy Azoty posiadają ponadto wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi i szeroko pojętego wykorzystywania specjalistycznych środków transportu, co dodatkowo wpływa na optymalizację nadzorowanych procesów (w kilku obszarach GA GK dysponuje największą flotą transportową w Polsce i regionie CEE). Istotna jest też maksymalizacja wykorzystania przewożonych wolumenów (składy całopociągowe). W Grupie Azoty S.A. oraz spółce z Puław surowce chemiczne podlegające w przewozie przepisom RID przewożone są w cysternach kolejowych z zamkniętym wahadłem dla fazy ciekłej i gazowej. Armatura zamontowana na cysternach kolejowych jest dostosowana do armatury na punktach załadunkowych i rozładunkowych u odbiorców. Organizacją transportu kolejowego dla całej Grupy zajmuje się spółka Grupa Azoty Koltar, która jest jednocześnie właścicielem nowoczesnej hali napraw i przeglądów technicznych lokomotyw.
Wybierając transport drogowy, chcemy mieć pewność, że firmy świadczące usługi logistyczne zapewniają sprzęt sprawny technicznie i przystosowany do transportu danego produktu zgodnie z kartą charakterystyk. Szczególny nacisk w Grupie położony jest na wiek wykorzystywanych pojazdów oraz spełnianie przez nich norm emisyjnych EURO 5 i 6. Przewóz materiałów szczególnie niebezpiecznych organizowany jest zgodnie z przepisami międzynarodowej konwencji dotyczącej drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych ADR (L’Accord européen relatif au transport international des marchandises dangereuses par route).
DOBRA PRAKTYKA
Grupa Azoty Puławy we współpracy z firmami transportowymi stworzyła rygorystyczne wytyczne dotyczące m.in. wymagań dla środków transportu i szkoleń kierowców. Dodatkowe regulacje określają też sposób załadunku i rozładunku u odbiorców.
Grupa Azoty Kędzierzyn wybierając firmy zajmujące się transportem weryfikuje m.in. posiadane przez nie certyfikaty SQAS związane z bezpieczeństwem magazynowania, przewozu i rozładunku towarów.Posiadamy aktywa portowe w Gdyni, Gdańsku i Policach. Produkty są wysyłane w masowcach i chemikaliowcach, a także w dużych transportach intermodalnych w kontenerach. Ładunki obsługiwane są przez terminale kontenerowe w Gdyni i w Gdańsku oraz przez większość działających na rynku armatorów. Drogą morską wysyłamy nawozy oraz produkty chemiczne do dalszego przetwarzania przez odbiorców. Ponadto część kluczowych surowców do produkcji trafia do GA GK drogą morską.
Zgodnie z naszą strategią doskonałości operacyjnej, w perspektywie do 2030 roku planujemy zwiększenie potencjału przeładunkowego poprzez rozbudowę zasobów magazynowych spółek grupy kapitałowej, w tym modernizację logistyki w obszarze nawozów i tworzyw, obniżenie kosztów korzystania z magazynów zewnętrznych oraz inwestycje w zakresie powiększenia bazy magazynowej w strategicznych obszarach surowcowych.
Od naszych dostawców oczekujemy przestrzegania standardów Grupy Azoty w zakresie praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska oraz uczciwości i przejrzystości prowadzonej działalności. Nasze oczekiwania zawarliśmy w „Kodeksie Postępowania dla Partnerów Biznesowych”, który (wraz z „Kodeksem postepowania etycznego Grupy Azoty” oraz „Polityką antykorupcyjną”) muszą zaakceptować wszystkie firmy chcące współpracować z Grupą Azoty. Dodatkowo z kontrahentami podpisujemy zobowiązanie do wzajemnego wspierania się w procesie wykrywania i zwalczania uchybień oraz niezwłocznego informowania o tego typu przypadkach. „Kodeks Postępowania dla Partnerów Biznesowych” zakazuje m.in.:
- korzystania z pracy dzieci w całym łańcuchu dostaw,
- korzystania z pracy przymusowej lub niewolniczej,
- korupcji w jakiejkolwiek postaci,
- finansowania partii politycznych,
- prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu,
- przestrzegania wszelkich regulacji obowiązujących w UE w zakresie sankcji,
- łamania podstawowych praw pracowniczych i przepisów prawa,
- dyskryminacji pracowników.
Akceptacja Kodeksu jest jednoznaczna ze zobowiązaniem do minimalizacji oddziaływania na środowisko naturalne oraz unikania wykorzystywania surowców ze stref konfliktów.
Zapoznaj się z treścią naszego „Kodeksu Postępowania dla Partnerów Biznesowych”.
GK GA w ramach relacji biznesowych ze swoimi dostawcami surowców strategicznych prowadzi działania w kierunku stopniowego zwiększania stopnia integracji wewnętrznej nadzorowanych procesów zakupowych (struktura macierzowa). Dotyczy to również kwestii związanych z ESG, istotnych z punktu widzenia efektywności i transparentności nadzorowanych procesów, aby były one zgodne z najlepszymi praktykami.
Wybrane aktualne elementy:
- w umowach/zamówieniach (OWZ) wprowadzono zapisy dot. Kodeksu Postępowania Etycznego (dostępny na stronach www); strony zawierając transakcje potwierdzają zapisy Kodeksu
- klauzule antykorupcyjne (analogiczne zapisy we wszystkich spółkach GA GK)
- klauzule dot. bezpieczeństwa (analogiczne zapisy we wszystkich spółkach GA GK)
- klauzule sankcyjne (od czasu wybuchu wojny w Ukrainie)
- ochrona danych osobowych
- zapisy dot. poufności danych/informacji i regulacji w tym zakresie